NSW & Newcastle
Architecture
Awards Program

The 2020 Award for Public Architecture winner | Marrickville Library | NSW | BVN | Photographer: Tom Roe

NSW Architecture Awards

Celebrating design excellence
and its contribution to communities Across australia
and abroad

The Institute is dedicated to the promotion of Australian architects and architecture in both national and global arenas. Since 1981, we have upheld excellence in the profession by recognising best practice in the field through our National Architecture Awards program and inspiring others to continue striving to positively shape communities through architecture.

NSW & NEWCASTLE Architecture Awards program

Sulman Medal for Public Architecture | Anzac Memorial Centenary Extension | Johnson Pilton Walker with the Government Architect NSW | Photographer: Matteo Salval

The Awards Program enables public and peer recognition of the innovative work of our members.

Award for Residential Architecture — Multiple Housing | Boomerang Tower | Bates Smart | Photographer: Mike Chorley

The Institute’s Architecture Awards recognise excellence and innovation in design and are conferred via a rigorous system of peer review.

Commendation for Interior Architecture |AMP Angel Place Lobby Refurbishment | Hassell | Photographer: Tyrone Branigan

If you are planning to submit an entry into the 2021 NSW or Newcastle Architecture Awards, we recommend that prior to commencing your entry, you become familiar with the Awards, Prizes and Honours Policy. 

Wilkinson Award for Residential Architecture – Houses (New) | Glebe House | Chenchow Little | Photographer: Peter Bennetts

Key dates relating to the 2021 NSW Architecture Awards and Newcastle Architecture Awards are listed here. 

Award for Educational Architecture | University of New South Wales Sir John Clancy Auditorium | lahznimmo architects | Photographer: Brett Boardman

For further details, contact us below.

The NSW Architecture Award winner x

Jury Chair and Immediate Past National President Professor Helen Lochhead recognised x projects with national awards and x with commendations.

About the NATIONAL Architecture AwardS PrograM

4759-urban_60MP_HASSELL_MarkSyke_04
Commendation for Urban Design | Sixty Martin Place | Hassell | Photographer: Mark Syke

Recognising excellence at regional, chapter and national levels

The Institute’s Awards Program enables public and peer recognition of the innovative work of our members, and provides the Institute with a valuable mechanism to promote architects and architecture across Australia and internationally.

By entering into the NSW Architecture Awards, one of the entry points to the Institute’s National Architecture Awards program, members give yourself, your practice and your staff the opportunity to be judged for the work you are proud of, the issues you stand for and to demonstrate your work among your peers.

Participating in the awards can be an important step in strengthening your membership in the architectural community, and a celebrated milestone in your career, whether you are an emerging or established architect, a small firm or large practice.

2021 NSW Architecture Awards

2021 NSW ARCHITECTURE AWARDS - WINNERS

Congratulations to all the successful entries in the NSW Architecture Awards this year. The Awards celebrates design excellence in architecture around the State. 

If you missed it live, you can watch the 2021 NSW Architecture Awards presentation, streamed on YouTube here.

To view the 2021 NSW Architecture Awards booklet, please 2021 NSW Awards Booklet

Past Winners are at bottom of this page. 

List of 2020 NSW Architecture Award Winners

Past NSW Awards page can be found here. 

 

2021 NSW Juries

2021 NEWCASTLE AWARD jurors

The Newcastle Architecture Awards recognise excellence and innovation in design and are conferred via a rigorous system of peer review. Each Awards category was presided over by a jury of four people.

Thank you to our 2021 Newcastle Architecture Award Jurors:

  • Chair – Philip Pollard, AMENITY urban & natural environments
  • Susanne Pini, HDR
  • Paulo Macchia, Government Architect NSW
  • Jo Bastian, Bastian Architecture
2021 Newcastle Award Jurors

2021 NSW ARCHITECTURE AWARD JURORS

The Institute’s Architecture Awards recognise excellence and innovation in design and are conferred via a rigorous system of peer review.

In NSW, each Awards category is presided over by a jury of at least three people. Juries are comprised of Institute members appointed and convened by the Institute’s NSW Chapter Awards Committee. In addition to submitting data and images online, each project entered for consideration in the NSW Architecture Awards is presented to a Jury panel. We wish to thank Jury members for their dedication and hard work. Jury members have now chosen shortlisted entries. Juries will now complete site-visits, and winners will be announced at the NSW Architecture Awards Night on Friday 2 July 2021.

Chair of Juries:

  • Peter Mould LFRAIA, Peter Mould Architect 

Jurors include:

  • Chair – Elisabeth Peet, Transport for NSW
  • Tom Rivard, REALMstudios
  • Ian Brewster, Brewster Hjorth Architects

Jurors Include:

  • Chair – Peter Sullivan, Furtado Sullivan
  • Nermine Zahran, Koichi Takada Architects
  • Kristina Sahlestrom, Architect

Jurors include: 

  • Chair – Louise Cox, Louise Cox Architect
  • David Stevenson, Locoste + Stevenson Architects
  • Jennifer Preston, JPA&D Architecture

Jurors include: 

  • Chair – Lindsay Johnston, Lindsay Johnston Architect
  • Bill Tsakalos, Blacktown City Council
  • Manuela Doebelin, Tribe Studio Architects
  • Julie Power, Sydney Morning Herald

Jurors include: 

  • Chair – Andrew Benn, Benn + Penna Architecture
  • Carolyn Mitchell, Carolyn Mitchell Architect 
  • Brad Cogger, lahznimmo architects

Jurors include: 

  • Chair – Rod Simpson, simpson+wilson architects
  • Glenn Scott, HASSELL
  • Emrana Sikder, Architectus

Jurors include: 

  • Chair – Belinda Goh, Populous Design
  • Gabrielle Pelletier, Sam Crawford Architects
  • Mathew Howard, JPW

Jurors include: 

  • Chair – Liz Westgarth, HASSELL
  • Phillip Neilson, Regional Design Service
  • Steven Toia, Genton
2021 NSW Architecture Award Jurors

Entry requirements

Entry for NSW & Newcastle Architecture Awards

To enter the Australian Institute of Architects Architecture Awards Program, an entrant must be a registered architect and Institute member. To be eligible to enter, entrants must:

  • be an architect registered in the State or Territory of the project, and
  • be an Institute Member at the time of entry, and
  • be a principal of the practice who owns, or is a formal licensee, of the copyright in the work being entered.

It is a requirement of entry that all entrants read and understand the Awards Entry Handbook. The Handbooks are an excellent resource of helping to develop a successful awards entry. Give your project the best possible chance to succeed and familiarise yourself with the Handbook before commencing your entry.

*Please note that entries for the 2021 NSW and Newcastle Architecture Awards are now closed. 

Entry fees

Chapter standard entry fee (ex gst) a+ Membership Fee (10% discount) ex gst
NSW $700 $630
Newcastle $350 $315

*Winners of Newcastle Awards will be required to pay an additional State entry fee to be considered for the NSW State Awards. There is no additional charge for progression to the National Architecture Awards. Entry fees are exclusive of GST.

Key dates

chapter Entries open Presentation to Juries Awards Presentations
NSW 18 November 2020 - 19 February 2021 4 - 10 March 2021 Friday 2 July 2021
Newcastle 18 November 2020 - 8 February 2021 N/A Friday 19 March 2021

NSW ARCHITECTURE AWARD SHORTLIST

Good luck to all our NSW Architecture Award shortlisted entries. Our jury members will be busy conducting site-visits, and winners will be announced at the NSW Architecture Awards Night on Friday 2 July 2021, be sure to Save the Date!

Shortlisted projects include:

  • 2 Ridge Street | Tzannes
  • 32 Smith Street | Fender Katsalidis
  • 73 Miller Street | Fitzpatrick + Partners
  • BMW + MINI | SJB
  • Government Workplace | BVN
  • Little National Hotel | Bates Smart
  • Smart Design Studio | Smart Design Studio
  • Stone and Wood Brewery | Harley Graham Architects
  • Workshop, 21 Harris Street | Bates Smart

Shortlisted projects include:

  • Ainsworth Building, Faculty of Medicine and Health Sciences, Macquarie University | Architectus
  • Barker College Rosewood Centre | Neeson Murcutt + Neille
  • Chatham House | Architectural Projects
  • Kimberwalli | BVN
  • Little Lane Early Learning Manly | Milton Architects
  • Ravenswood School for Girls | BVN
  • The Athenaeum Wenona | Tonkin Zulaikha Greer Architects
  • UTS Central | UTS Central – fjmt / Original Broadway Podium design: DJRD with Lacoste + Stevenson

Shortlisted projects include:

  • 58 Carr Street | McGregor Westlake Architecture
  • Australian Museum Project Discover | Cox Architecture with Neeson Murcutt + Neille
  • Judith Neilson Institute for Journalism and Ideas | Tzannes
  • Newcastle Visitor Information Centre | EJE Architecture
  • Reid House | Hector Abrahams Architects
  • Rocky Hill Memorial Museum | Crone with Urbis
  • SRG House | Fox Johnston
  • Sub Base Platypus | lahznimmo architects
  • Sydney Theatre Company | Hassell
  • The Hat Factory | Welsh + Major
  • The Lowy Institute | Hector Abrahams Architects

Shortlisted projects include: 

  • Arbutus | Smart Design Studio
  • Australian Museum Project Discover | Cox Architecture with Neeson Murcutt + Neille
  • Balmoral House | Madeleine Blanchfield Architects
  • Barker College Rosewood Centre | Neeson Murcutt + Neille
  • Carpe Diem Companionway | Collins and Turner with Geyer
  • Contemplation House | Virginia Kerridge Architect
  • Fronte Oceano | ANTHONY ST JOHN PARSONS
  • Judith Neilson Institute for Journalism and Ideas | Tzannes
  • MB Apartment | Bokey Grant Architects
  • Porous House | Possible Studio
  • Publicis Groupe at Workshop | Bates Smart
  • Smart Design Studio | Smart Design Studio
  • Yallamundi Rooms at the Sydney Opera House | Tonkin Zulaikha Greer Architects

Shortlisted projects include: 

  • Australian Museum Project Discover | Cox Architecture with Neeson Murcutt + Neille
  • Chau Chak Wing Museum | JPW
  • Coogee Surf Lifesaving Club | Allen Jack+Cottier (AJ+C)
  • Gunyama Park Aquatic and Recreation Centre | Andrew Burges Architects and Grimshaw with TCL in collaboration with the City of Sydney
  • Harbord Diggers Club Redevelopment | Architectus + CHROFI + JMD Design
  • Maitland Regional Athletics Complex | Maitland City Council with Studio Dot
  • Rocky Hill Memorial Museum | Crone with Urbis
  • Sydney Theatre Company | Hassell
  • The Women’s College Sibyl Centre | m3architecture

Shortlisted projects include: 

  • Arbutus | Smart Design Studio
  • Birchgrove House | Tonkin Zulaikha Greer Architects
  • Concrete Blonde | Carter Williamson
  • Drill Hall House | Tobias Partners
  • House Fit | Panov + Scott Architects
  • House in Newtown | Architect George
  • Lena | Smart Design Studio
  • Mic & Caro’s House | Virginia Kerridge Architect
  • Queens Park House | Kyra Thomas Architects
  • Riley’s Terrace | Adele McNab Architects
  • Smash Repair House | Matt Elkan Architect
  • SRG House | Fox Johnston
  • The Hat Factory | Welsh + Major Architects
  • Valencia Street | Curious Practice
  • Villa Villekulla | Virginia Kerridge Architect

Shortlisted projects include: 

  • Bondi House | Fox Johnston
  • Bunkeren | James Stockwell Architect
  • Cobargo Santa Project | Breathe
  • Collins Beach House | Tobias Partners
  • Contemplation House | Virginia Kerridge Architect
  • Courtyard House | CHROFI
  • Crackenback House | Casey Brown Architecture
  • Federal House | Edition Office
  • House at Pretty Beach | lahznimmo architects
  • House Ngaio Palm Beach | Durbach Block Jaggers Architects
  • Mystery Bay House | Jack Hawkins Architect with Rob Hawkins
  • Night Sky | Peter Stutchbury Architecture
  • Off Grid FZ House | Anderson Architecture
  • Pearl Beach House | Polly Harbison Design
  • Sugarloaf | Ellen Woolley, Ellen Woolley Architects

Shortlisted projects include: 

  • 249 Darlinghurst Road | SJB
  • Arkadia | DKO Architecture with Breathe Architecture and Oculus
  • Boundary Street Apartments | Bureau SRH
  • Darling Square North | Tzannes
  • FERN Passivhaus Apartments | Steele Associates Architects
  • Foamcrest Apartments | Richard Cole Architecture
  • Harbord Diggers Club Redevelopment | Architectus + CHROFI + JMD Design
  • Infinity | Koichi Takada Architects
  • Llandaff St Apartments | Hill Thalis Architecture + Urban Projects with McGregor Westlake Architects
  • Lume | SJB
  • Newmarket Eastern Precinct | Bates Smart and Smart Design Studio
  • Pavilions | BVN Architects in collaboration with Mirvac Design Pty Ltd
  • Pipi | Smart Design Studio
  • Teracota | Bennett Murada Architects
  • The Abbey | AJH+
  • View | FUSE ARCHITECTS
  • Waterfall | SJB
  • Wonderland | fjmt

Shortlisted projects include: 

  • Blak Box | BVN
  • Broken Camp | atelier Luke
  • Cahill Park Cafe & Amenities | Hayball
  • Nicholson Galleries, Chau Chak Wing Museum | studioplusthree
  • Plastic Palace | Raffaello Rosselli Architects
  • TAFE Eora Recording Studio | Supercontext
  • Wattamolla Visitor Amenities | Conybeare Morrison International with NSW NPWS

Shortlisted projects include: 

  • Gunyama Park Aquatic and Recreation Centre | Andrew Burges Architects and Grimshaw with TCL in collaboration with the City of Sydney
  • Harbord Diggers Club Redevelopment | Architectus + CHROFI + JMD Design
  • Putney Hill Master Plan and Residential Development | COX Architecture
  • Sub Base Platypus | lahznimmo architects and Aspect Studios
  • Taronga Zoo African Savannah | Tonkin Zulaikha Greer Architects
  • Wonderland | fjmt

Shortlisted projects include: 

  • Cobargo Santa Project | Breathe
  • Courtyard House | CHROFI
  • FERN Passivhaus Apartments | Steele Associates Architects
  • Gunyama Park Aquatic and Recreation Centre | Andrew Burges Architects and Grimshaw with TCL in collaboration with the City of Sydney
  • Minima | TRIAS
  • Night Sky | Peter Stutchbury Architecture
  • Plastic Palace | Raffaello Rosselli Architects
  • Porous House | Possible Studio
  • Smart Design Studio | Smart Design Studio
  • UTS Central | UTS Central – fjmt / Original Broadway Podium design: DJRD with Lacoste + Stevenson

NEWCASTLE ARCHITECTURE AWARD WINNERS

Thankyou for joining us for the Newcastle Architecture Awards 2021. Winners were announced at a special virtual presentation livestreamed on YouTube. Watch the Awards presentation here

See the full list of winners here!

NSW EndurIng Architecture Award

nOMINATE A Project for 2021 NSW EndurIng Architecture Award

Do you have a longstanding, favourite building in NSW you feel should be recognised with an award?

Open to buildings of at least 25 years of age, the Enduring Architecture Award recognises achievement for the design of buildings of outstanding merit, which remain important as high quality works of architecture when considered in a contemporary context. Nominations are welcome from Institute members, non-members and non-architects, but must provide adequate content for consideration by the jury. Nominations close on 9 April 2021. 

Please note that this award category is designed to recognise the enduring features of the original work, not any substantial adaptive re-use, which should be considered under Category 7: HERITAGE. Projects will be works considered technically advanced or innovative for their time, which remain symbolically significant, are exponents of creative leadership or are works of national significance. Recommendations can be submitted via an online form each year following an open call for nominations. Nominations must provide adequate content for consideration by the jury, including a project description and/or a statement of significance, as well as any materials which may assist the jury such as drawings and photographs.

Please note that a short statement related to the heritage/cultural significance of the building is required.

If the building already has a heritage listing, the statement of significance can be found by searching for the relevant listing HERE. 

If the building has no formal listing, please try to outline the project’s significance yourself. If you are preparing your own statement, the Institute’s Register of Significant Buildings provides a guide for what should be included in a Statement of Significance:

Previous winners

2020 Palm Garden House, Richard Leplastrier 
2019 350 George Street, Edward Raht 
2018 Sirius Tao Gofers, NSW Department of Housing with Alexander & Lloyd Architects
2017 17 Wylde Street, Aaron M Bolot, 2017 National Architecture Awards – Enduring Award 
2016
 Reader’s Digest Building, John James & Associates, 2016 National Architecture Awards – Enduring Award
2015 Buhrich House II, Hugh Buhrich, 2015 National Architecture Awards – Enduring Award
2014 Tocal, Ian McKay and Philip Cox, Architects in Association, 2014 National Architecture Awards – Enduring Award
2013 AMP Building, Peddle Thorp & Walker
2012 Australia Square, Harry Seidler & Associates, 2012 National Architecture Awards – Enduring Award
2011 Magney House, Bingie Point, Glenn Murcutt 
2010 Glen Street Offices, Milsons Point, Harry Seidler and Associates
2009 Curry House 2, Bruce Rickard
2008 The Wharf Theatre Walsh Bay, Vivian Fraser in Association with NSW Govt Architect
2007 First Extension to the Art Gallery of NSW,  E H Farmer (NSW Government Architect) Andrew Andersons (Design Architect)
2006 The Concert Hall & Opera Theatre of the Sydney Opera House, Peter Hall of Hall Todd & Littlemore 
2005 Kuring-gai College of Advanced Education, J.W. Thomson (NSW Government Architect), David Turner (Project Architect), Allen Jack+Cottier (Documentation), Bruce Mackenzie (Landscape Architect)
2004 Kempsey Farmhouse, Glenn Murcutt
2003 Sydney Opera House, Jorn Utzon

2021 Newcastle Architecture Awards winners

Watch the 2021 NEWCASTLE Architecture awards

The culture of design in Newcastle is very strong. This year the 40 entries across 10 categories reflected design excellence of high calibre. Winners were announced at a special virtual presentation livestreamed on YouTube.

If you missed it live, you can watch the 2021 Newcastle Architecture Awards again here

2021 NSW Architecture Awards Shortlist

Shortlisted projects:

  • Smart Design Studio | Smart Design Studio
  • 73 Miller Street | Fitzpatrick + Partners
  • Stone and Wood Brewery | Harley Graham Architects
  • BMW + MINI | SJB
  • Workshop, 21 Harris Street | Bates Smart
  • Little National Hotel | Bates Smart
  • 2 Ridge Street | Tzannes
  • SHOR | BVN
  • 32 Smith Street| Fender Katsalidis

Shortlisted projects:

  • UTS Central | UTS Central – fjmt / Original Broadway Podium design: DJRD with Lacoste + Stevenson
  • The Athenaeum Wenona | Tonkin Zulaikha Greer Architects
  • Ainsworth Building, Faculty of Medicine and Health Sciences, Macquarie University | Architectus
  • Chatham House | Architectural Projects
  • Little Lane Early Learning Manly | Milton Architects
  • Barker College Rosewood Centre | Neeson Murcutt + Neille
  • Ravenswood School for Girls | BVN
  • Kimberwalli | BVN

Shortlisted projects:

  • SRG House | Fox Johnston
  • Reid House | Hector Abrahams Architects
  • The Lowy Institute | Hector Abrahams Architects
  • Sydney Theatre Company | Hassell
  • Judith Neilson Institute for Journalism and Ideas | Tzannes
  • Rocky Hill Memorial Museum | Crone with Urbis
  • Sub Base Platypus | lahznimmo architects
  • 58 Carr Street | McGregor Westlake Architecture
  • Australian Museum Project Discover | Cox Architecture with Neeson Murcutt + Neille
  • The Hat Factory | Welsh + Major
  • Newcastle Visitor Information Centre | EJE Architecture

Shortlisted projects: 

  • MB Apartment | Bokey Grant Architects
  • Yallamundi Rooms at the Sydney Opera House | Tonkin Zulaikha Greer Architects
  • Carpe Diem Companionway | Collins and Turner with Geyer
  • Arbutus | Smart Design Studio
  • Smart Design Studio | Smart Design Studio
  • Judith Neilson Institute for Journalism and Ideas | Tzannes
  • Contemplation House | Virginia Kerridge Architect
  • Porous House | Possible Studio
  • Publicis Groupe at Workshop | Bates Smart
  • Barker College Rosewood Centre | Neeson Murcutt + Neille
  • Australian Museum Project Discover | Cox Architecture with Neeson Murcutt + Neille
  • Balmoral House | Madeleine Blanchfield Architects
  • Fronte Oceano | ANTHONY ST JOHN PARSONS

Shortlisted projects: 

  • Maitland Regional Athletics Complex | Maitland City Council with Studio Dot
  • Gunyama Park Aquatic and Recreation Centre | Andrew Burges Architects and Grimshaw with TCL in collaboration with the City of Sydney
  • Sydney Theatre Company | Hassell
  • The Women’s College Sybil Centre | m3architecture
  • Rocky Hill Memorial Museum | Crone with Urbis
  • Chau Chak Wing Museum | JPW
  • Harbord Diggers Club Redevelopment | Architectus + CHROFI + JMD Design
  • Australian Museum Project Discover | Cox Architecture with Neeson Murcutt + Neille
  • Coogee Surf Lifesaving Club | Allen Jack+Cottier (AJ+C)

Shortlisted projects: 

  • Birchgrove House | Tonkin Zulaikha Greer Architects
  • House in Newtown | Architect George
  • Mic & Caro’s House | Virginia Kerridge Architect
  • Villa Villekulla | Virginia Kerridge Architect
  • SRG House | Fox Johnston
  • Drill Hall House | Tobias Partners
  • Queens Park House | Kyra Thomas Architects
  • Lena | Smart Design Studio
  • Arbutus | Smart Design Studio
  • House Fit | Panov + Scott Architects
  • Smash Repair House | Matt Elkan Architect
  • Concrete Blonde | Concrete Blonde
  • The Hat Factory | Welsh + Major Architects
  • Riley’s Terrace | Adele McNab Architects

Shortlisted projects: 

  • FERN Passivhaus Apartments | Steele Associates Architects
  • Foamcrest Apartments | Richard Cole Architecture
  • View | FUSE ARCHITECTS
  • Pipi | Smart Design Studio
  • Llandaff St Apartments | Hill Thalis Architecture + Urban Projects with McGregor Westlake Architects
  • Teracota | Bennett Murada Architects
  • The Abbey | AJH+
  • Waterfall | SJB
  • 249 Darlinghurst Road | SJB
  • Newmarket Eastern Precinct | Bates Smart and Smart Design Studio
  • Harbord Diggers Club Redevelopment | Architectus + CHROFI + JMD Design
  • Darling Square North | Tzannes
  • Wonderland | fjmt
  • Infinity | Koichi Takada Architects
  • Boundary Street Apartments | Bureau SRH
  • Pavilions | BVN Architects in collaboration with Mirvac Design Pty Ltd
  • Arkadia | DKO Architecture with Breathe Architecture and Oculus
  • Lume | SJB

Shortlisted projects: 

  • Crackenback House | Casey Brown Architecture
  • Mystery Bay House | Jack Hawkins Architect with Rob Hawkins
  • Sugarloaf | Ellen Woolley, Ellen Woolley Architects
  • Contemplation House | Virginia Kerridge Architect
  • Off Grid FZ House | Anderson Architecture
  • Cobargo Santa Project | Breathe
  • Courtyard House | CHROFI
  • Night Sky | Peter Stutchbury Architecture
  • Bunkeren | James Stockwell Architect
  • Pearl Beach House | Polly Harbison Design
  • Bondi House | Fox Johnston
  • House Ngaio Palm Beach | Durbach Block Jaggers Architects
  • Collins Beach House | Tobias Partners
  • Federal House | Edition Office
  • House at Pretty Beach | lahznimmo architects

Jurors include: 

  • Chair – Liz Westgarth, HASSELL
  • Phillip Neilson, Regional Design Service
  • Steven Toia, Genton

2021 NSW Architecture Awards winners

Watch the 2021 NSW Architecture awards

Congratulations to all entries shortlisted in the NSW Architecture Awards 2021. The Awards celebrates design excellence in architecture around the State. Good luck to all our shortlisted entrants! 

 

Watch the 2021 NSW Architecture Awards Night on YouTube live on Friday 2 July here.

List of NSW Architecture Award Winners 2020

Past NSW Awards page can be found here.

2020 NSW People's Choice Award

Hawthorn House | Edition Office | Victoria | Photographer: Ben Hosking
2019 People's Choice Award winner | Hawthorn House | Edition Office | Victoria | Photographer: Ben Hosking

Vote for your NSW favourite house

Residential projects in the 2020 National Architecture Awards shortlist from both the Houses (New) and Houses (Alterations and Additions) categories are eligible for the People’s Choice Award.

This year 13 houses are in the running to become Australia’s favourite house. Vote for your favourite today!

Vote for your favourite house and go in the running to win one of three $500 Bunnings vouchers thanks to our Major National Corporate Partner Dulux.

2021 Winners

NSW Architecture Medallion

 

 

Image: The NSW Architecture Medallion | Phoenix Central Park | Durbach Block Jaggers and John Wardle Architects | Photographer: Martin Mischkulnig

 

 

 

Image: Sulman Medal for Public Architecture | Anzac Memorial Centenary
Extension | Johnson Pilton Walker with
the Government Architect NSW | Photographer: Matteo Salval

Sulman Medal for Public Architecture

 

 

 

 

 

 

 

Image: National Enduring Architecture Award | Palm Garden House | Richard Leplastrier | NSW | Photographer: Peter Salhani

Enduring Architecture

Heritage Architecture

 

 

 

 

 

 

 

Image: The Lachlan MacQuarie Award for Heritage – Joint Winner | Bozen’s Cottage | Taylor & Hinds Architects | TAS | Photographer: Adam Gibson

 

 

 

 

 

 

 

Image: The Emil Sodersten Award for Interior Architecture | Phoenix Central Park | Durbach Block Jaggers and John Wardle Architects | Photographer: Tom Ferguson

Interior Architecture

 

 

 

 

 

 

 

Image: The Arroyo Affordable Housing | Koning Eizenberg Architecture, Inc | Photographer: Eric Staudenmaier

International Architecture

Public Architecture

 

 

 

 

 

 

Image: The Sir Zelman Cowen Award for Public Architecture – Joint Winner | Anzac Memorial Centenary Extension | Johnson Pilton Walker with the Government Architect NSW | NSW | Photographer: Peter Bennetts

 

 

 

 

 

 

 

Image: The Eleanor Cullis-Hill Award for Residential Architecture – Hours (Alts + Adds) | Redwood | Chenchow Little | NSW | Photographer: Peter Bennetts

Residential Architecture - Houses (Alts + Adds)

 

 

 

 

 

 

 

Image: The Robin Boyd Award for Residential Architecture – Houses (New) – Joint Winner | Basin Beach House | Peter Stutchbury Architecture | Photographer: Michael Nicholson

Residential Architecture - Houses (New)

Residential Architecture - Multiple Housing

 

 

 

 

 

 

Image: The Frederick Romberg Award for Residential Architecture – Multiple Housing | Studio Apartments | Hill Thalis Architecture and Urban Projects | Photographer: The Guthrie Project

Image: The Nicholas Murcutt Award for Small Project Architecture | For Our Country | Edition Office and Daniel Boyd | ACT | Photographer: Ben Hosking

Small Project Architecture

 

 

 

 

 

 

 

Image: The David Oppenheim Award for Sustainable Architecture | Marrickville Library | BVN | NSW | Photographer: Tom Roe

Sustainable ARchitecture

Urban Design

 

 

 

 

 

 

Image: The Walter Burley Griffin Award for Urban Design | Metro North West | Hassell, in collaboration with Turpin Crawford Studio and McGregor Westlake Architecture | NSW | Photographer: Brett Boardman

 

 

 

 

 

 

 

Image: COLORBOND® Award for Steel Architecture | Carlton Learning Precinct COLA | Law Architects | VIC | Photographer: Dianna Snape

COLORBOND® Award for Steel Architecture

 

 

 

 

 

 

 

Image: People’s Choice Award | Outside [the] box | Troppo Architects | SA | Photographer: Mitchell Lowe

People's Choice Award

Contact us

Australian Institute of Architects

P: +61 (2) 9246 4055
E: nsw@architecture.com.au