Queensland
Chapter Council
And Committees

Suncorp HQ | Hassell | Photographer: David Chatfield

Queensland Chapter Council and Committees

YOUR ELECTED MEMBERS

Chapter Council comprises elected members from Queensland and works with staff to guide the Chapter’s policy and program agenda. The Queensland Chapter President, elected by local members, represents the state’s interests on National Council as well as being a public spokesperson on local policy and Institute activities. 

Queensland Chapter Councillors

Belinda Allwood FRAIA

POD (People Oriented Design)

adj Prof Jim Gall LFRAIA

Gall Architects

Aaron PEters FRAIA

Vokes & Peters

Roger Mainwood LFRAIA

TPG Architects

Caroline Stalker FRAIA

Hassell

SHY TAY FRAIA

Arup

Andrew Noonan RAIA

Hassell

Jade Bebbington RAIA Grad.

Toowoomba Regional Council

Kirsty Volz RAIA

Queensland University of Technology

Josephine MacLeod RAIA

Office of the Queensland Government Architect

AMY DEGENHART LFRAIA

Immediate Past President/DegenhartSHEDD

 

RENEE BOURKE (EMAGN)

Fulton Trotter Architects

Jarred Gunn (EMAGN)

Vokes & Peters

 

Alejandro (Alex) Lopez (SONA)

Queensland University of Technology

LUCY STEFANOVIC (SONA)

University of Queensland

HARVEY ROGERS (SONA)

Bond University

NICKA BAZVAND (SONA)

Griffith University

Chapter Council Charter

THE Chapter COUNCIL CHARTER SETS OUT THE ROLE, COMPOSITION AND RESPONSIBILITIES OF each Chapter COUNCIL OF THE AUSTRALIAN INSTITUTE OF ARCHITECTS

COMMITTEES and FORUMS

Queensland Member Committees

Honours Committee

Chair – Michael Lavery

Member – Mark Jones

Member – Alice Hampson

Member – Gavan Ranger

Member – Don Watson

Member – Bruce Wolfe

Member – Amy Degenhart

Member – Fiona Gardiner

 

REGIONAL AFFAIRS COMMITTEE

Chair – Roger Mainwood

CQ Regional Chair – Colin Strydom

CQ Regional Member – Carl Brown

DDWM Regional Co-chair – Chris Gay 

DDWM Regional Co-Chair – Stephen Sims

FNQ Regional Co-Chair – Gisela Jung

FNQ Regional Co-Chair – Jacqui Sue Yek

GCNR Regional Chair – Joe Snell

North Queensland Regional Chair – Peter Muller

SC Regional Chair – Oskar Booth

GRBNE Regional Chair – Peter Gardiner

 

Practice Committee

Chair – Paul Jones

Member – Eldon Bottcher

Member – Robert Wesener

Member – Marion Wilson

Member – David Cox

Member – Brett Hudson

Member – David Gowty

Member – Peter Leeds

Member – Sarah Lansdell

Member – Belinda Allwood

 

Heritage Committee

Chair – Luke Pendergast

Member – Myron Monteiro 

Member – Ruth Woods

Member – Michael Scott

Member – Charles Rowe

Member – Robert Riddel

Member – Laurie Jones

Member – Leah Gallagher 

Member – Kate Smith

Member – Aaron Peters

Member – Lisa Moore

Member – Jacqueline Pearce

Education Committee

Co-Chair – Andrew Costa

Co-Chair – Liz Brogden

Member – Michael Dickson

Member – Sarah Ainsworth

Member – Jasper Brown

Member – Jacob Dawson

Member – Jim Gall

Member – Ivan Ling

Member – Ryan Loveday

Member – Paul Matthew

Member – Kirsty Volz

Member – Andrew Wilson

Member – Teresa Wuersching

Member – Esther Chew

Member – Nicka Bazvand

EQUITY, DIVERSITY & INCLUSION COMMITTEE

Co-Chair – Geraldine Dawson

Co-Chair – Brendan Sutton

Member – Katerina Dracopoulos

Member – Dani Martin

Member – Belinda Allwood

Member – Caroline Yuen

Member – Liza Neil

Member – Paola Incer

Member – Tanya Golitschenko

Member – Katie Devitt

Member – Matthew Hutchinson

Member – Andrea Piotrowski

Member – Sharon Robinson

Member – Alejandro Lopez

Member – Megan Schulte

Member – Gresham Room

Member – Anne-Maree Ruffles

CLIMATE ACTION & SUSTAINABILITY COMMITTEE

Co-Chair – Paul Worroll

Co-Chair – Andrew Watson

Member – Rosemary Kennedy

Member – Emma Scragg

Member –  Liza Neil

Member – Alison McDonald

Member – Andrew Noonan

Member – Ellen Buttrose

Member – Paul Butterworth

Member – Jo McCallum

Member – Liam Leblond

Member – Kavita Gonsalves

EmAGN Committee

Co-Chair – Renee Bourke

Co-Chair – Jarred Gunn

Member – Callum Senjov

Member – Liehan Janse van Rensburg

Member – Grace Arezio

Member – Ivan Ling

Member – Louise Montgomery 

Member – Lily Jiang

Member – Andrew Uttley

Member – Mel Mabb

Member – Yolande Vorster

Member – Abigail Lee

Member – Jacqueline Jeavons 

Member – Tom Brock

Member – Chrisney Formosa

Member – Charlotte Canning

Member – Nic Milloy

Member – Mirrin Hogan

Member – Lucy Stefanovic

Member – Sarah Manderson

Member – Harvey Rogers

Member – Emily Patterson

Member – Naomi Denes

Member – Bridget McNab

Member – Bianca Serrano

Member – Benjamin Perkins

Member – Andrew Wallace

Member – Alex Munoz

 

SONA REPRESENTATIVES

QUT – Alejandro (Alex) Lopez

UQ – Lucy Stefanovic

Bond University – Harvey Rogers

Griffith University – Nicka Bazvand

Contact us

Queensland Chapter
Australian Institute of Architects

2 / 270 Montague Road
West End QLD 4101

P: +61 7 3828 4100
E: qld@architecture.com.au

Office hours: 9.00am – 5.00pm

Want to join a committee?

Please provide your details below including you name, email and upload your CV and a letter expressing your interest in the particular committee and your relevant expertise. If preferred, please email to qld@architecture.com.au

This form is now closed.