Next generation of architects big winners at Tas awards

Several of the state’s up and coming practices have dominated the 2018 Tasmanian Architecture Awards. This year’s winners were announced at a ceremony at Westland Nurseries in Seven Mile Beach, with 21 awards and commendations handed out from a record 43 entries, featuring everything from public amenities and office fit-outs to new and adapted housing and bold and innovative tourist attractions and accommodation.

The big winners were some of the next generation architect practices, with three Hobart-based firms – Preston Lane, Taylor and Hinds Architects and Maguire + Devine Architects – taking home 11 awards between them.

Preston Lane scooped five awards, including three pinnacle named awards – the Alan C Walker Award for Public Architecture for the Kangaroo Bay Pavilion, the Edith Emery Award for Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions) for Mawhera Extension and the Alexander North Award for Interior Architecture for 105 Macquarie Street Apartments. The practice also won an Award for Small Project Architecture for the Kangaroo Bay Pavilion and an Award for Interior Architecture for Jakadjari Hair.

Taylor and Hinds Architects’ work with the Aboriginal Land Council of Tasmania won three named awards – the Roy Sharrington Smith Award for Heritage for luwa, and the Colin Philp Award for Commercial Architecture and the Peter Willmott Award for Small Project Architecture for the wukalina walk standing camp, krakani lumi. Taylor and Hinds also won the prestigious James Blackburn Triennial Prize for the best residential architecture of the past three years, for their Lagoon House, and the practice’s co-director Mat Hinds won the 2018 Emerging Architect Prize.

Maguire and Devine also had a big night, with their Bruny Island Hideaway taking home three named awards – The Esmond Dorney Award for Residential Architecture – Houses (New), The Barry McNeill Award for Sustainable Architecture and the COLORBOND® Award for Steel Architecture.

Other award winners included Circa Morris-Nunn Architects, which won an Award for Commercial Architecture for Hobart’s new waterfront hotel, Mac 01, Gilby + Brewin Architecture, which won an Award for Small Project Architecture for the Triabunna Gatehouse, and STUART TANNER ARCHITECTS, which took home an Award for Residential Architecture – Houses (New) for Elms House.

The Award for Enduring Architecture went to the Friendly Beaches Lodge by Latona Masterman and Associates and Kwan Chak Law was awarded the SWT Blythe Student Prize for his project Sports Training and Research Centre.

The awards jury chair, Todd Henderson, described the 2018 entrants and winners as reflecting the quality Tasmanian architects bring to their craft and the exciting possibilities ahead as the state’s fledgling practices come into their own.

“The body of work presented at this year’s awards shows the depth and breadth of our young talent – it is innovative and bold, often completed on a modest budget with resourceful solutions and beautiful results. Our architects have the ability to create iconic Tasmanian architecture that sits comfortably in its context and their contribution to our built environment and tourism industry is invaluable.”

Award winners are included in a special lift-out in the Sunday Tasmanian on Sunday 8 July and all entries are on show at Hobart’s Brooke Street Pier until 19 July. Tasmanians are invited to vote for their favourite project in the annual people’s choice prize at the exhibition or online at wp.architecture.com.au/tasawards.

Full list of winners:

Commercial Architecture
The Colin Philp Award – krakani lumi by Taylor and Hinds Architects with the Aboriginal Land Council of Tasmania
Award – MAC 01 by Circa Morris-Nunn Architects
Commendation – Shorehouse Addition by JAWS Architects

Educational Architecture
Commendation – Helix – Scotch Oakburn College by birelli art+design+architecture

Heritage
The Roy Sharrington Smith Award – luwa by Taylor and Hinds Architects with the Aboriginal Land Council of Tasmania

Interior Architecture
The Alexander North Award – 105 Macquarie Street Apartments by Preston Lane
Award – Jakadjari Hair by Preston Lane
Commendation – Kingston Beach Dental by BYA Architects

Public Architecture
The Alan C Walker Award – Kangaroo Bay Pavilion by Preston Lane
Commendation – Port Arthur Visitor Centre by Rosevear Stephenson

Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)
The Edith Emery Award – Mawhera Extension by Preston Lane
Commendation – Willisdene House by Archier

Residential Architecture – Houses (New)
The Esmond Dorney Award – Bruny Island Hideaway by Maguire + Devine Architects
Award – Elms House by STUART TANNER ARCHITECTS

Small Project Architecture
The Peter Willmott Award – krakani lumi by Taylor and Hinds Architects with the Aboriginal Land Council of Tasmania
Award – Kangaroo Bay Pavilion by Preston Lane
Award – Triabunna Gatehouse by Gilby + Brewin Architecture

Sustainable Architecture
The Barry McNeill Award – Bruny Island Hideaway by Maguire + Devine Architects

Urban Design
Commendation – University of Tasmania City Apartments by TERROIR and Fender Katsalidis, in association

Enduring Architecture
Award – Friendly Beaches Lodge by Latona Masterman and Associates

COLORBOND® Award for Steel Architecture
Award – Bruny Island Hideaway by Maguire + Devine Architects

Chapter Prizes
The James Blackburn Triennial Prize – Lagoon House by Taylor and Hinds Architects
President’s Prize – Leigh Woolley
Emerging Architect Prize – Mat Hinds
SWT Blythe Student Prize – Sports Training and Research Centre by Kwan Chak Law