Media Release

An education in architecture – 2019 SA winners

This year’s South Australian Architecture Awards, run by the Australian Institute of Architects, has seen a strong field of educational projects flex their collective design muscle across a range of categories.

Chief among these is the Adelaide Botanic High School by Cox Architecture and DesignInc which this year won the Dr John Mayfield Award for Educational Architecture, the Robert Dickson Award for Interior Architecture and the Derrick Kendrick Award for Sustainable Architecture.  Named awards represent the highest accolade in each category.

Jurors were particularly impressed with the school’s superb composition and integration within the Parklands setting as well as the seamless incorporation of the former Reid Building’s structure. Botanic High is what one jury determined ‘a new benchmark for adaptive reuse in South Australia’.

SA Chapter President Tony Giannone noted ‘the Adelaide Botanic High School exemplifies the high-quality outcome that can be achieved when all parties invest in the process. This project is a community asset of lasting value – not just because of its sustainability credentials but also because it provides an example of how this state can provide state-of-the-art educational facilities with outstanding flexibility and adaptability.’

Educational architecture award winner St Mary’s Corner by Grieve Gillett Andersen also took out the City of Adelaide Prize People’s Choice while the Cabra Dominican College Therese Sweeney Music Centre by Russell and Yelland received the COLORBOND® Award for Steel Architecture. Collectively the strong field of educational projects entered in 2019 demonstrates the depth of architectural expertise and commitment to excellent education environments in South Australia.

The residential categories remained strong this year with over 21 entries. Architects Ink received the John S Chappel Award for Residential Architecture – Houses (New) –  for the second year in a row, this time for Sugar Gum House.

In total, the jury bestowed 40 honours with named award and award winners in each category now progressing to the National Architecture Awards announced 7 November.

Full list of winners:

Commercial Architecture

Keith Neighbour Award – Mitolo Wines by Tectvs

Commendation – Southern Crop Breeding Centre by Ashley Halliday Architecture Interiors

Commendation – OZ Minerals Head Office by Studio Nine Architects

Commendation – Global Centre for Modern Ageing by Tridente Architects

Educational Architecture

Dr John Mayfield Award – Adelaide Botanic High School by Cox Architecture and DesignInc

Award – St Mary’s Corner by Grieve Gillett Andersen

Commendation – Swallowcliffe P-7 STEM by Thomson Rossi

Commendation Christies Beach High School Inclusive Education Centre by Flightpath Architects

Enduring Architecture

Jack Cheesman Award – Colonel Light Centre by Hassell and Partners

Heritage

David Saunders Award – Elder Hall Northern Upgrade and Conservation Works by DASH Architects

Award – Willunga Mainstreet by Mulloway Studio and WAX Design

Commendation – Adelaide Central Market Federal Hall Façade Conservation by Flightpath Architects

Interior Architecture

Robert Dickson Award – Adelaide Botanic High School by Cox Architecture and DesignInc

Award – Malvern Residence by Williams Burton Leopardi

Award – University of South Australia Cancer Research Institute by Swanbury Penglase with BVN

Commendation – The Esplanade by Williams Burton Leopardi

Public Architecture

Jack McConnell Award – University of South Australia Cancer Research Institute by Swanbury Penglase with BVN

Award – St Andrew’s Hospital Eastern Clinical Development by Wiltshire + Swain

Award – Gawler Civic Centre by MPH Architects

Commendation Parks Library by JPE Design Studio

Commendation Kangaroo Island Air Terminal by Ashley Halliday Architecture Interiors

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

John Schenk Award – Malvern Residence by Williams Burton Leopardi

Commendation – …number 35 by Black Rabbit Architecture + Interiors

Commendation City Cottage by Davis + Davis Architects

Commendation Myrtle Bank_Mid Century Modest by Taylor Buchtmann Architecture

Residential Architecture – Houses (New)

John S Chappel Award – Sugar Gum House by Architects Ink

Award – House and Cart by Khab Architects

Commendation – Baliol Residence by Grieve Gillett Andersen

Commendation Douglas Street Residence by Ashley Halliday Architecture Interiors

Residential Architecture – Multiple Housing

Commendation – Carmelite by Walter Brooke

Small Project Architecture

Commendation – Hilton Adelaide Gym Pavilion by Grieve Gillett Andersen

Sustainable Architecture

Derrick Kendrick Award –  Adelaide Botanic High School by Cox Architecture and DesignInc

Award – University of South Australia Cancer Research Institute by Swanbury Penglase with BVN

Commendation – Kangaroo Island Air Terminal by Ashley Halliday Architecture Interiors

Commendation – Parks Library by JPE Design Studio

Urban Design

Gavin Walkley Award – Willunga Mainstreet by Mulloway Studio and Wax Design

COLORBOND® Award for Steel Architecture

Award – Cabra Dominican College Therese Sweeney Music Centre by Russell and Yelland

Chapter Prizes

City of Adelaide Prize – Karen Rolton Oval at Narnungga Park 25 by Cox Architecture

City of Adelaide Prize Commendation – Pelzer Park/ Pityarilla (Park 19) Activity Hub by ASPECT Studios with City of Adelaide with the ODASA

City of Adelaide Prize People’s Choice – St Mary’s Corner by Grieve Gillett Andersen

Sir James Irwin President’s Medal – Steve Grieve

Latest News