Honouring excellence – 2014 Queensland Architecture Awards

Architects from all over the state have come together in celebration of excellence in good design at the Australian Institute of Architects’ 2014 Queensland Architecture Awards announced tonight at the Brisbane Convention and Exhibition Centre.

‘Thoroughly considered and exquisitely detailed’, the University of Queensland’s Advanced Engineering Building (AEB) by Richard Kirk Architect and HASSELL was the big winner of the night, taking home three Named Awards.

Awarding the project the FDG Stanley Award for Public Architecture, the GHM Addison Award for Interior Architecture and the Harry Marks Award for Sustainable Architecture, the jury described the collaborative effort as a ‘significant benchmark in sustainability’.

‘The project provides teaching, research and laboratory facilities either side of a five-storey timber clad, elongated central atrium with a double glazed roof. AEB expertly embraces setting and place and has created an exemplar of engagement with renewable resources and local industry,’ added the jury.

Charles Wright’s ‘extraordinary response to a very personal and adventurous brief’ in the Daintree, Stamp House, was well received by the jury and won the Robin Dods Award for Residential Architecture – Houses (New), the top residential award for the night.

‘The concrete fabric chosen for permanence, robustness and thermal mass is placed on a man-made lake and shaped and patterned around its quirky personal spaces to somehow make its other worldly presence take its place in the world’s oldest and most pristine landscape,’ the jury reflected.

Following on from the six Regional Architecture Awards, the state competition resulted in projects across all regions being honoured with the jury presenting 10 Named Awards, 13 Architecture Awards and 13 Commendations in addition to the Queensland Chapter’s Art in Architecture Prize (see below for full list of winners).

Projects that received a Named Award or an Architecture Award now progress to the 2014 National Architecture Awards to be announced in Darwin on 6 November.

Full list of winning projects by category (alphabetical):

Art in Architecture Prize
Winner – Growth by Bark Design Architects (Sunshine Coast)

COLORBOND® Award for Steel Architecture
Award – Townsville Cruise Terminal by Arkhefield (North Queensland)

Commercial Architecture
Beatrice Hutton Award for Commercial Architecture – 55 Elizabeth Street by BVN Donovan Hill (Brisbane)
Award – Capri on Via Roma by BDA Architecture (Gold Coast)
Award – Sanctuary Cove Golf Club by Cox Rayner Architects (Gold Coast)
Commendation – Ipswich Government Office Building by Cox Rayner Architects (Darling Downs/West Moreton)

Enduring Architecture
Robin Gibson Award for Enduring Architecture – Torbreck by AH Job and RP Froud (Brisbane)

Heritage Architecture
Don Roderick Award for Heritage – Brisbane City Hall Restoration Project by Tanner Kibble Denton Architects and GHD Architects in Association (TannerGHD) (Brisbane)
Award – New Farm Arbour by Owen and Vokes and Peters (Brisbane)

Interior Architecture
G H M Addison Award for Interior Architecture – UQ Advanced Engineering Building by Richard Kirk Architect HASSELL Joint Venture (Brisbane)
Award – Australian Taxation Office Elizabeth Street by HASSELL (Brisbane)
Award – JCU Dental by Phillips Smith Conwell Architects (Far North Queensland)
Commendation – the kenmore by kp architects (Brisbane)
Commendation – Murphy Pipe and Civil by Marc&Co Architects, Baber Studio and Jarosz Design (Brisbane)

Public Architecture
F D G Stanley Award for Public Architecture – UQ Advanced Engineering Building by Richard Kirk Architect HASSELL Joint Venture (Brisbane)
Award – Abedian School of Architecture by CRAB Studio (Gold Coast)
Award – JCU Education Central by Wilson Architects with Architect North (North Queensland)
Award – UQ Dayboro Vet by Owens and Vokes and Peters (Brisbane)
Commendation – Gold Coast University Hospital by GCUH Architecture (PDT + STH + HASSELL) (Gold Coast)
Commendation – Helensvale Branch Library and CCYC by Complete Urban and Lahz Nimmo Architects in Association (Gold Coast)
Commendation – St Peter’s Lutheran College Performing Arts Centre by Phillips Smith Conwell Architects (Brisbane)
Commendation – UQ Michie Building Extension by Wilson Architects (Brisbane)

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)
Queensland Chapter Award for Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions) – Highgate Hill House by Twofold Studio & Cox Rayner Architects (Brisbane)
Award – West End Tower by Owen and Vokes and Peters (Brisbane)
Commendation – Panorama Drive by Owen and Vokes and Peters (Sunshine Coast)

Residential Architecture – Houses (New)
Robin Dods Award for Residential Architecture – Houses (New) – Stamp House by Charles Wright Architects (Far North Queensland)
Award – Oxlade Drive House by James Russell Architect (Brisbane)
Commendation – The Beach Box by OGE Group Architects (Sunshine Coast)
Commendation – Courtyard Residence by Blueprint Architects (Brisbane)
Commendation – Dolphin Court Residence by ME (Gold Coast)

Residential Architecture – Multiple Housing
Commendation – Bonney Lane Affordable Housing by Cox Rayner Architects (Brisbane)

Small Project Architecture
Hayes & Scott Award for Small Project Architecture – Studio 217 by Amalie Wright & Richard Buchanan (Brisbane)
Award – Baroona Road Mixed Use Redevelopment by Shane Thompson Architects (Brisbane)
Commendation – Malanda Falls Visitors Centre by Charles Wright Architects (Far North Queensland)

Sustainable Architecture
Harry Marks Award for Sustainable Architecture – UQ Advanced Engineering Building by Richard Kirk Architect HASSELL Joint Venture (Brisbane)
Award – William McCormack Place 2 by CA Architects & Cox Rayner Architects (Far North Queensland)

Urban Design
Karl Langer Award for Urban Design – Griffith University Nathan Campus Revitalisation by Cox Rayner Architects (Brisbane)