What's on

in Queensland

  • 1-12 Apr
    QLD State Jury Tour

  • 14 June
    State Awards Event
  • QLD Architecture Awards Publication


    The Queensland Architecture Awards Publication showcases all QLD Entries, Regional Awards & State Results.

    This year, an electronic copy of the publication is available for download.

    Click Here


    For hard copies, please contact the QLD Chapter on 07 3828 4100
    2019 Queensland Architecture Awards Named Awards

    The first and highest award in each category is the ‘Named Award’. The award is given to the work judged to be the most significant for the advancement of architecture in each category. The award carries the name of a respected person and represents the pinnacle of projects in each category. There is only one winner of the Named Award in each category in any year. 

     Entry Name Practice Name Award
    25 King Bates Smart Beatrice Hutton Award for Commercial Architecture
    QUT Creative Industries Precinct 2 Richard Kirk Architect Pty Ltd and HASSELL Limited (Architects in Association) Jennifer Taylor Award for Educational Architecture
    QUT Creative Industries Precinct 2  Richard Kirk Architect Pty Ltd with HASSELL Limited Don Roderick Award for Heritage Architecture
    QUT Creative Industries Precinct 2   Richard Kirk Architect Pty Ltd with HASSELL Limited  GHM Addison Award for Interior Architecture 
    HOTA Outdoor Stage  ARM Architecture  FDG Stanley Award for Public Architecture 
    Terrarium House John Ellway Elina Mottram Award for Residential Architecture - Houses (Alts & Adds)
    Bellbird Retreat Steendijk  Robin Dods Award for Residential Architecture - Houses (New) 
    Walan  Bureau^proberts Job & Froud Award for Residential Architecture - Multiple Housing
    Kooroomba Chapel Wilson Architects Hayes & Scott Award for Small Project Architecture
    900 Ann Street, Brisbane  John Wardle Architects Karl Langer Award for Urban Design 
    25 King  Bates Smart  Harry Marks Award for Sustainable Architecture
    Bellbird Retreat  Steendijk  Colorbond® Award for Steel Architecture
    2019 Queensland Architecture Awards Regional Awards
     Entry Name Practice Name Award Region
    Terrarium House John Ellway House of the Year Brisbane
    Walan  Bureau^proberts John Dalton Award for Building of the Year Brisbane
    Bellbird Retreat  Steendijk William Hodgen Award for Building of the Year Darling Downs / West Moreton
    Four Mile Beach House  Charles Wright Architects House of the Year Far North QLD
    James Cook University
    Australian Institute of Tropical Health and Medicine,
    Thursday Island 
    Wilson Architects and Clarke and Prince Architects, Architects in Association Eddie Oribin Award for Building of the Year Far North QLD
    Mermaid Multihouse  Partners Hill with Hogg & Lamb  House of the Year Gold Coast
    HOTA Outdoor Stage  ARM Architecture Building of the Year Gold Coast
    Sunshine Beach House  PopovBass House of the Year Sunshine Coast
    St Andrew’s Anglican College 'Learning Hub'  Wilson Architects Gabriel Poole Award for Building of the Year Sunshine Coast
    2019 Queensland Architecture Awards Regional Project of the Year


    This prize is to recognize Regional work by a Regional architect. 

    When determining this Prize, the Jury must consider any type of project whose principal design author is resident in the Region only and on the basis of the project’s response to place.


     Entry Name Practice Name Region
    Mount Archer
    Nurim Circuit Elevated Boardwalk
    Design+Architecture
    with Rockhampton Regional Council
    Central QLD
    Synapse_Warner Street POD (People Oriented Design)
    with Indij Design
    Far North QLD
    Cove House Justin Humphrey Architect Gold Coast
    10 Sunshine Beach Road  Andrew Bock Architecture with Thompsett Architecture  Sunshine Coast
    Key / Legend
           Shortlisted / Regional Commendation (progress to State) 
    Gold Coast Region
     Entry Name Practice Name Category State Results
    Harbour Town Eats Buchan Commercial Architecture
    Southern Cross University,
    Building C 
    GHDWoodhead Educational Architecture
    Coomera Anglican College
    Junior POD 
    Burling Brown Architects Educational Architecture
    Kurrawa Surf Life Saving Club Arkhefield Public Architecture
    HOTA Outdoor Stage  ARM Architecture Public Architecture Named Award
    Gold Coast Hockey Centre MODE Public Architecture
    Calypso Bay Residents' Club  BDA Architecture Public Architecture
    Mermaid Multihouse  Partners Hill with Hogg & Lamb Residential Architecture - Houses (New) Award
    Tierney Drive House  ME Residential Architecture - Houses (New) Commendation
    Cove House  Justin Humphrey Architect  Residential Architecture - Houses (New)  Commendation
    North Residences  Bureau^proberts  Residential Architecture - Multiple Housing  Commendation
    Elysium  BDA Architecture  Residential Architecture - Multiple Housing 
    IVY95 BDA Architecture Residential Architecture - Multiple Housing
    Palm Beach Duplex dn:a (Douglas Neale) and Jo Case Architect Residential Architecture - Multiple Housing
    The Urban Ground Guideline Office of City Architect, City of Gold Coast
    with Archipelago
    Urban Design
    Darling Downs / West Moreton Region
     Entry Name Practice Name Category State Results
    Grand Central Shopping Centre Buchan and fjmt Commercial Architecture
    Medical Centre Gibson Architects Commercial Architecture 
    Ripley Valley Town Centre Commercial Stage 1 ThomsonAdsett Commercial Architecture
    The Overflow Loucas Zahos Architects Commercial Architecture Commendation
    The Springfield Anglican College - Rosewood Resource Centre Fulton Trotter Architects Educational Architecture
    Minerva Australis Observatory Feather & Lawry Design Educational Architecture
    Toowoomba Grammar School Gymnasium Wilson Architects Educational Architecture
    Grand Central Shopping Centre  Buchan and fjmt Interior Architecture 
    Summer House  BDA Architecture  Public Architecture 
    Bellbird Retreat  Steendijk  Residential Architecture - Houses (New)  Named Award
    House for Tabletop  Marc&co  Residential Architecture - Houses (New) 
    Heller Street House Sims White Architects Residential Architecture - Houses (New)
    The BIG Little Office  Feather & Lawry Design  Small Project Architecture  People's Choice
    Kooroomba Chapel  Wilson Architects  Small Project Architecture  Named Award
    Grand Central Shopping Centre fjmt and Buchan Urban Design
    Sunshine Coast Region
     Entry Name Practice Name Category State Results
    10 Sunshine Beach Road Andrew Bock Architecture with Thompsett Architecture Commercial Architecture
    Meridan State College - Design Learning Centre arkLAB Architecture Educational Architecture
    St Andrew’s Anglican College 'Learning Hub' Wilson Architects Educational Architecture Commendation
    Kawana Waters Aged Care Residence Deicke Richards Public Architecture Commendation
    Sunshine Beach House PopovBass Residential Architecture - Houses (New)
    Commendation
    Black Mountain Residence Morriarchi Architecture Residential Architecture - Houses (New)
    The Bird Cage Tim Ditchfield Architects Pty Ltd Residential Architecture - Houses (New) Commendation
    Balgownie II Owen Architecture Residential Architecture - Houses (New)
    Spinnaker House  Sparks Architects Pty Ltd  Residential Architecture - Houses (New)  Commendation
    Central QLD Region
     Entry Name Practice Name Category State Results
    Rockhampton Riverside Precinct Woods Bagot Commercial Architecture
    The Hub  Tim Stewart Architects  Commercial Architecture 
    The Cathedral College Library  Tony Madden Architects Pty Ltd  Educational Architecture 
    Dingles Cafe / Bar  Design+Architecture Interior Architecture
    Yeppoon Foreshore & Town Centre Revitalisation Project - Lagoon Precinct  Liquid Blu Public Architecture
    Electra  Tomas O'Malley Architect  Residential Architecture - Houses (New)
    Mount Archer Nurim Circuit Elevated Boardwalk  Design+Architecture with Rockhampton Regional Council  Urban Design 
    North QLD Region
     Entry Name Practice Name Category State Results
    The Ville Woods Bagot Commercial Architecture 
    James Cook University Verandah Walk Wilson Architects Urban Design 
    Far North QLD Region
     Entry Name Practice Name Category State Results
    James Cook University – Australian Institute of Tropical Health and Medicine, Thursday Island Wilson Architects and Clarke and Prince Architects, Architects in Association Educational Architecture Award
    James Cook University, Cairns Campus - Internet of Things Peddle Thorp Architects Educational Architecture
    Synapse_Warner Street POD (People Oriented Design) with Indij Design Public Architecture
    Walsh River House  Julianne McAlloon Architects Residential Architecture - Houses (New)
    Gavin Street  POD (People Oriented Design) Residential Architecture - Houses (New)
    Four Mile Beach House  Charles Wright Architects Residential Architecture - Houses (New) 
    James Cook University Cairns Student Accommodation Wilson Architects Residential Architecture - Multiple Housing
    Brisbane Region
     Entry Name Practice Name Category State Results
    Newstead Series Bureau^proberts Art & Architecture
    900 Ann Street, Brisbane  John Wardle Architects Commercial Architecture
    25 King Bates Smart Commercial Architecture Named Award
    Milani Gallery and Studios Vokes and Peters Commercial Architecture Commendation
    RNA Large Animal Pavilion Shane Thompson Architects Commercial Architecture
    Club Southside Shane Thompson Architects in Association with WBP Architects Commercial Architecture
    Wesley Specialist Centre Clements Clarke Architects Commercial Architecture
    Kings Co-op Precinct Buchan  Commercial Architecture
    Boundary Hotel  KP Architects  Commercial Architecture  Commendation
    QUT Creative Industries Precinct 2  Richard Kirk Architect Pty Ltd and HASSELL Limited (Architects in Association)  Educational Architecture Named Award
    Ormiston College - Centre for Learning and Innovation  BSPN Architecture Educational Architecture
    Northside Christian College, Centre for Innovation & Creativity McLellan Bush Architects Educational Architecture
    Ambrose Treacy College Middle School Precinct Fulton Trotter Architects Educational Architecture
    QUT D Block Collaborative Learning Space  RAL Architects  Educational Architecture
    Australian Catholic University Mercy Building ThomsonAdsett Educational Architecture
    Ambrose Treacy College Senior School Precinct  Fulton Trotter Architects Educational Architecture
    QUT Creative Industries Precinct 2 Richard Kirk Architect Pty Ltd and HASSELL Limited (Architects in Association) Heritage Architecture Named Award
    Level 3, 143 Edward Street, Brisbane m3architecture Heritage Architecture
    Albert Villa Bureau^proberts Heritage Architecture
    Boundary Hotel KP Architects Heritage Architecture
    Allianz workplace BVN Interior Commendation
    QUT Creative Industries Precinct 2 Richard Kirk Architect Pty Ltd with HASSELL Limited Interior Architecture Named Award
    Aurecon 25 King Workplace  Woods Bagot Interior Architecture Award
    Multiplex Queensland HQ Woods Bagot Interior Architecture
    Level 3, 143 Edward Street, Brisbane m3architecture Interior Architecture Commendation
    Somerville House Library ThomsonAdsett Interior Architecture
    Torbreck Apartment Renovation  KIN Architects  Interior Architecture
    Australian Catholic University Building 200 Refurbishment  ThomsonAdsett  Interior Architecture 
    John Wesley Gardens  Fulton Trotter Architects  Public Architecture
    Regis at Lutwyche  O'Neill Architecture Public Architecture
    Caboolture GP Super Clinic Wilson Architects Public Architecture Commendation
    Albert Villa  Bureau^proberts Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Award
    Harriet House  Bligh Graham Architects Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    House for Wordsworth  Marc&co Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    Sefton  Tim Stewart Architects Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    Russet  Tim Stewart Architects Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    St Johns Wood Residence Kieron Gait Architects Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    Jacaranda House  SP Studio Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    Brisbane Riverbank House  Owen Architecture Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    Teneriffe House  Vokes and Peters  Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Award
    Terrarium House  John Ellway  Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)  Named Award
    Indooroopilly House  Shane Thompson Architects  Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) 
    New Farm Light  Shane Marsh Architect  Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) 
    Camp Hill House  Twohill & James  Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) 
    Minka Twins Bureau^proberts Residential Architecture - Houses (New)
    L House  Cloud Dwellers Residential Architecture - Houses (New)
    Balmoral House Russell Hall Architects Pty Ltd Residential Architecture - Houses (New)
    3 Chimney House KP Architects Residential Architecture - Houses (New)
    Bramston Residence Richard Kirk Architect Pty Ltd Residential Architecture - Houses (New) Award
    LAMA House LAMBILLY Architect Residential Architecture - Houses (New)
    Athol Street Residence TVS Architects Residential Architecture - Houses (New)
    Indooroopilly House Owen Architecture and Lineburg Wang Residential Architecture - Houses (New) Award
    Princess Street House  Owen Architecture Residential Architecture - Houses (New) Commendation
    Longfellow Terraces  REFRESH*DESIGN Residential Architecture - Multiple Housing Award
    Walan  Bureau^proberts Residential Architecture - Multiple Housing Named Award
    Newstead Series  Bureau^proberts Residential Architecture - Multiple Housing
    Grange Residences Arkhefield  Residential Architecture - Multiple Housing
    Student One on Wharf Street  Arkhefield Residential Architecture - Multiple Housing Commendation
    UniLodge Park Central Woods Bagot Residential Architecture - Multiple Housing
    Kingsford Terrace  O'Neill Architecture Residential Architecture - Multiple Housing
    Valencia Residences  Rothelowman Residential Architecture - Multiple Housing
    Ascot House  BVN  Residential Architecture - Multiple Housing
    Alba  Tim Stewart Architects Residential Architecture - Multiple Housing
    Aveo Newstead  DBI and ThomsonAdsett Residential Architecture - Multiple Housing
    Whynot St Carport and Pool Kieron Gait Architects Small Project Architecture
    Small Project Architecture  Jasper Brown Architects Small Project Architecture
    Grey Street Awnings South Bank  Deicke Richards Urban Design 
    QUT Creative Industries Precinct 2  Richard Kirk Architect Pty Ltd with HASSELL Limited  Urban Design 
    Ambrose Treacy College Master Plan  Fulton Trotter Architects  Urban Design 
    Ascot Green  BVN  Urban Design 
    900 Ann Street, Brisbane John Wardle Architects Urban Design Named Award



    Queensland Awards History


    2018 Queensland Entries & Results



    Queensland Partners


    The Australian Institute of Architects’ partners provide valued programs to the architectural profession. These programs deliver a range of benefits, including diverse continuing-education opportunities and inspiration for the next generation of architects. The Queensland Chapter, sincerely welcomes the support, knowledge and expertise that our partner community provides.

    Click Here for our full list of Partners